Złoty Medal na International Warsaw Invention Show 2020 dla Ł-IW

Złoty Medal na International Warsaw Invention Show 2020 dla Ł-IW

W tegorocznej edycji International Warsaw Invention Show (IWIS 2020) Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa otrzymał Złoty Medal za „Nową generację antybakteryjnych, ekologicznych, wielofunkcyjnych materiałów kompozytowych”!

Nagrodzony projekt to nowy antybakteryjny i biodegradowalny materiał kompozytowy, w skład którego wchodzą: włókniny z polilaktydu – PLA, produkowane metodą melt-blown, sól sodowa kwasu alginowego i hybrydy chlorku miedzi (II) / cynku (II). Można stosować go w obszarach biomedycznych, w zapobieganiu infekcjom bakteryjnym i wirusowym, w tym COVID–19, jako warstwa filtrująca w maskach ochronnych, jako materiał mikrobiostatyczny do filtracji powietrza, w opakowaniach, motoryzacji.

Zespół pracujący nad wynalazkiem tworzyli:

dr Marcin Henryk Kudzin

dr hab inż. Maciej Boguń

dr inż. Anetta Walawska

mgr inż. Zdzisława Mrozińska

mgr inż. Andrzej Majchrzak

mgr inż. Joanna Olczyk

IWIS to największa w Polsce międzynarodowa wystawa poświęcona promocji wynalazków i innowacji. Podczas 14 edycji przedstawiono rozwiązania z ponad 20 krajów, w tym Tajwanu, Tajlandii, Rumunii, Chorwacji, Ukrainy, Mołdawii, Turcji, Malezji, Brazylii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Iraku, Wietnamu, Kanady, USA, Rosja i Polska.

Wynalazcy przedstawili ponad 250 rozwiązań w różnych dziedzinach nauki, które są przeglądem osiągnięć technicznych, z których część znalazła swoje miejsce w branży, a częściowo oczekując na wdrożenie.