Sezon na kleszcze w pełni, a jesienna ofensywa dopiero przed nami

Aktywność kleszczy w naszym klimacie trwa od końca marca do początku listopada, lecz wiosna i jesień to pory roku, kiedy stanowią one największą plagę. Najwięcej jest ich w lasach i na łąkach w północnej i wschodniej części Polski, ale doskonale radzą sobie także w wielkim mieście. Łagodna zima i wilgotne lato tylko sprzyjają zwiększeniu ich populacji.

Kleszcze to małe pasożyty, które żywią się krwią ludzi i zwierząt. Te niepozorne pajęczaki przenoszą wiele chorób bakteryjnych i wirusowych takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), tularemia czy nawet gorączka krwotoczna krymsko-kongijska.

Jeśli spędzasz czas na zewnątrz musisz uważać na kleszcze. Na ryzyko zakażenia szczególnie narażone są osoby przebywające na terenach leśno-łąkowych zarówno w celach rekreacyjnych i turystycznych, jak również zawodowych. Kleszcze żyją w obszarach trawiastych, zarośniętych lub zalesionych, a nawet na zwierzętach, w tym również domowych. Spędzanie czasu na spacerze z psem, biwakowaniu, ogrodnictwie lub polowaniu może doprowadzić do bliskiego kontaktu z kleszczami.

Jak chronić się przed kleszczami?

Na rynku, do wyboru, mamy różnego rodzaju środki chemiczne: aerozole i płyny ochronne. Te preparaty chemiczne najczęściej zawierają w swoim składzie DEET – organiczny związek chemiczny będący pochodną benzamidu, który działa odstraszająco na kleszcze.

Nowym rozwiązaniem są wyroby tekstylne o odpowiednich funkcjach – zapobiegające ukąszeniom tych małych pajęczaków.

Z myślą o ludziach, którzy lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu oraz o producentach odzieży ochronnej, specjalistycznej, sportowej, dziecięcej, czy wyrobów bieliźnianych, powstała specjalna apretura Insect proCover, która chroni przed ukąszeniami owadów i kleszczy, a także zapewnia komfort higieniczny poprzez działanie antymikrobowe, co jest istotne w warunkach wzmożonego wysiłku fizycznego.

Technologia tej apretury została opracowana w Zakładzie Włókienniczym Biliński przy wsparciu naukowym ŁUKASIEWICZ – Instytut Włókiennictwa w ramach międzynarodowego programu Eureka E! 8083 TICKOTEX*.

Kurtka, czapka czy spodnie wykonane z materiałów pokrytych apreturą Insect proCover chronią przed ukąszeniami owadów i kleszczy. Posiada ona także właściwości antybakteryjne, tworząc niejako rozwiązanie 2 w 1. Dzięki temu użytkownik ma równocześnie zapewniony komfort fizjologiczny i ochronę przed mikroorganizmami występującymi na skórze człowieka, które przyczyniają się do rozkładu potu i determinują nieprzyjemny zapach oraz warunki rozwoju infekcji skórnych.

Właściwości ochronne tekstyliów pokrytych apreturą Insect proCover zostały potwierdzone w szeregu specjalistycznych badań w akredytowanych laboratoriach ŁUKASIEWICZ – Instytutu Włókiennictwa. Ochrona przed insektami została oznaczona na podstawie zawartości repelentów (środków odstraszających) w tekstyliach według własnej Procedury Badawczej ŁUKASIEWICZ – Instytutu Włókiennictwa, opracowanej w ramach projektu Inicjatywy Eureka E!8083 Tickotex.

Insect proCover to rozwiązanie dla użytkowników, którzy cenią sobie komfort, wysoką jakość i użyteczność, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

 

* EUREKA E! 8083 TickoTex „Nowej generacji wyroby tekstylne o funkcjach ochronnych przed kleszczami, owadami i mikroorganizmami” w ramach ogłoszonego przez NCBiR naboru 1/2015 Inicjatywy EUREKA