Instytut Włókiennictwa interesariuszem projektu Inno4Spotrs

Home / O Instytucie / Aktualności / Instytut Włókiennictwa interesariuszem projektu Inno4Spotrs
Instytut Włókiennictwa interesariuszem projektu Inno4Spotrs

Instytut Włókiennictwa interesariuszem projektu Inno4Spotrs

We wtorek, 6 listopada 2018 r., Instytut Włókiennictwa dołączył do grona regionalnych interesariuszy międzynarodowego projektu Inno4Sports – Sport for Growth and Healthy & Vital Communities w ramach Interreg Europe – Priorytet Programowy 1.2. Poprawa warunków wdrażania innowacji.

Projekt Inno4Sports powstał by, w kontekście socjoekonomicznych przemian następujących w Europie, otworzyć nowe możliwości dla skapitalizowania ekosystemów sportowych. Na poziomie Unii Europejskiej potencjał branży sportowej i zdrowego trybu życia został uznany za czynnik stymulujący innowację i rozwój, jednak na poziomie lokalnym potencjał ten pozostaje niewykorzystany. Projekt Inno4Sports ma na celu poprawę tego stanu rzeczy poprzez zwiększenie możliwości powstającym dzięki innowacjom sportowym. Pokrywa się to z celami UE w zakresie rozwoju inteligentnych specjalizacji oraz Regionalnych Programów Rozwoju.

Głównym celem projektu Inno4Sports jest polepszenie działania i efektów pracy klastrów opartych na badaniach i rozwoju w obszarze sportu poprzez:

  • Wzmocnienie ich potencjału dzięki współpracy w ramach poczwórnej heliksy (administracja, jednostki badawczo-rozwojowe, biznes, społeczeństwo)
  • Tworzenie synergii z inteligentnymi specjalizacjami, aby wykorzystać zmiany w społecznej roli sportu i jego znaczenie jako czynnika wzrostu regionalnego

Projekt Inno4Sports realizowany jest przez 8 partnerów z 6 regionów europejskich

Partner wiodący: Sports and Technology Foundation (Holandia)

Partnerzy merytoryczni:

  • IBV, Association Institute of Biomechanics (Hiszpania)
  • IVACE, Valencian Institute of Business Competitiveness (Hiszpania)
  • MSE Cluster Ltd. (Węgry)
  • University of Debrecen, Institute of Sport Sciences (Węgry)
  • Regional Council of Lapland (Finlandia)
  • Fundacja Innowacyjnych Nawierzchni Sportowych VERDE (Polska)
  • European Platform for Sport Innovation (Belgia)

Zapytacie pewnie, co Instytut Włókiennictwa ma do sportu. Ma i to całkiem sporo. Nie możemy zapominać o tym, że podczas treningu nasze ciało narażone jest na wiele niedogodności. Wysoka temperatura ciała i związane z nią pocenie się, ryzyko kontuzji, naciągnięcia mięśni – to tylko niektóre z problemów, które mogą nam towarzyszyć podczas uprawiania sportu. Nowoczesne technologie i innowacyjne produkty włókiennicze opracowywane w IW wykorzystywane są w produkcji odzieży specjalnego przeznaczenia dla sportowców i nie tylko. Obecnie odzież sportowa, nie tylko chroni przed bakteriami czy zapewnia termoregulację ale kompresuje ciało i zapewnia prawidłowe ułożenie mięśni, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na kontuzje czy urazy. Tekstronika i SmartWear czyli inteligentne tekstylia pozwalają również na pomiary wydajności organizmu człowieka, indywidualizacje i optymalizację treningów sportowych. Lecz Instytut to nie tylko nowe technologie w zakresie odzieży sportowej ale również geowłókniny czy specjalne materiały filtracyjne, które mają zastosowanie jako elementy infrastruktury sportowej.

 

Projekt trwa od 01.06.2018 r.. Zakończenie projektu przewidywane jest na 30.11.2022 roku.

 

Projekt Inno4Sport jest realizowany w ramach Interreg Europa, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

 

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie projektu: https://www.interregeurope.eu/inno4sports/

Przeczytaj o innych projektach realizowanych przez Instytut.